Kształcenie zawodowe w 2026: które szkoły branżowe naprawdę dają pracę

Kształcenie zawodowe w 2026 r. daje pracę szybciej niż liceum, ale o zarobkach bardziej przesądza zawód niż typ szkoły: absolwenci techników z 2023 r. mieli w I kwartale 2025 r. średnio 4833 zł przychodu miesięcznie, absolwenci branżowych szkół I stopnia 4277 zł, a liceów 4186 zł (IBE-PIB). W tej samej branżówce elektryk osiągał średnio 4977 zł, a fryzjer 3424 zł, czyli o 31% mniej. Na Podlasiu Minister Edukacji wskazał na 2026 r. 36 zawodów o szczególnie istotnym zapotrzebowaniu, od elektryka i mechatronika po technika technologii żywności. Poniżej porównujemy liceum, technikum i szkołę branżową na tych samych miarach: czas nauki, szanse na pracę, zarobki i drogę do matury.

Przewodnik jest dla ósmoklasistów i ich rodziców przed rekrutacją, a także dla dorosłych, którzy zastanawiają się, czy „zawodówka” się opłaca. Wszystkie liczby pochodzą z publicznych danych Ministerstwa Edukacji, Instytutu Badań Edukacyjnych, Centralnej i okręgowych komisji egzaminacyjnych, GUS i Barometru zawodów. Zestawienia i przeliczenia przygotowała redakcja Uczciwie o Pracy.

Werdykt w czterech zdaniach

  • Plan na studia magisterskie: liceum, bo 85,9% licealistów zdało maturę w 2026 r., wobec 71,3% w technikach.
  • Plan na zawód i maturę, z opcją studiów: technikum, bo daje dwa dokumenty, a jego absolwenci zarabiali o 13,0% więcej niż absolwenci branżówek.
  • Plan na szybki start w pracy: branżowa szkoła I stopnia w zawodzie z listy MEN, najlepiej elektryk, ślusarz albo elektromechanik pojazdów samochodowych.
  • W każdej ścieżce wybór zawodu zmienia przychód nawet o 37-67%, a wybór typu szkoły średnio o 13-18%.

Liceum czy technikum – co lepsze według danych o absolwentach?

Liceum jest lepsze, jeśli celem są studia, a technikum, jeśli celem jest zawód z maturą i możliwością pracy zaraz po szkole. W grudniu 2024 r. uczyło się dalej 88% absolwentów liceów z 2023 r., a pracowało 46% absolwentów techników. Technikum ma też wadę: w 2026 r. maturę zdało w nim 71,3% absolwentów, o 14,6 pkt proc. mniej niż w liceach.

Porównanie ma sens tylko na tych samych miarach. W tabeli zestawiliśmy pięć dróg, którymi można pójść po 8 klasie, według danych z ogólnopolskiego monitoringu karier absolwentów, który prowadzi Instytut Badań Edukacyjnych – Państwowy Instytut Badawczy (IBE-PIB) na podstawie rejestrów ZUS, systemu informacji oświatowej i komisji egzaminacyjnych. Raport z listopada 2025 r. opisuje absolwentów z 2023 r. półtora roku po szkole.

Ścieżka po 8 klasie Lata nauki do pierwszego zawodu Matura Pracuje (gru 2024) Uczy się dalej (gru 2024) Bezrobocie rejestrowane (gru 2024) Średni przychód I kw. 2025 Różnica do BS I
Branżowa szkoła I stopnia 3 nie 52% 30% 12% 4277 zł –
Branżowa I + II stopnia 3 + 2 = 5 tak ok. 60% b.d. – 5060 zł +783 zł (+18,3%)
Technikum 5 tak 46% 55% 4% 4833 zł +556 zł (+13,0%)
Liceum + szkoła policealna 4 + 1 do 2,5 tak ok. 65% ok. 20% – 6175 zł +1898 zł (+44,4%)
Liceum + studia 4 + 3 do 5 tak 16% (w trakcie studiów) 88% 2,3% 4186 zł** nie dotyczy
Tabela 1. Pięć ścieżek po 8 klasie na jednej miarce: absolwenci z 2023 r. Dane: IBE-PIB, Monitoring karier absolwentów, edycja 2025 (raport ogólnopolski, listopad 2025); przeliczenia: redakcja Uczciwie o Pracy. „Pracuje” = tylko praca + praca i nauka. Wiersze BS II i szkoły policealnej opisują absolwentów tych szkół, a raport podaje dla nich udziały w przedziałach dla kolejnych miesięcy, więc pokazujemy wartości przybliżone. b.d. – raport nie podaje tej wartości wprost. ** przychód absolwentów liceum, z których większość jeszcze studiuje, więc kwota jest zaniżona; zarobki absolwentów studiów podaje inny system, Ekonomiczne Losy Absolwentów (ELA).

 

Z tabeli wynikają cztery wnioski. Branżówka I stopnia najszybciej prowadzi do pracy, ale też najczęściej do urzędu pracy: 12% jej absolwentów było zarejestrowanych jako bezrobotni, trzy razy więcej niż absolwentów techników. Technikum daje o 556 zł wyższy przychód niż branżówka. Najwyższe przychody mają absolwenci szkół policealnych, czyli głównie osoby po liceum, które dorobiły zawód w rok lub dwa. Przychody licealistów są najniższe, bo prawie wszyscy jeszcze studiują i pracują dorywczo.

Jak czytać kwoty z ZUS

Średni miesięczny przychód z monitoringu karier to nie pensja ani wynagrodzenie netto. IBE-PIB liczy go z danych ZUS bez przeliczenia na pełny etat, więc obniżają go osoby pracujące na pół etatu lub przez część kwartału. Kwoty nie obejmują pracy za granicą, w rolnictwie (KRUS), pracy nieformalnej ani umów zlecenia osób do 26 lat, które nie płacą składek. Dla porównania: płaca minimalna w 2025 r. wynosiła 4666 zł brutto, a średni przychód absolwenta branżówki 4277 zł.

Ile zarabiają absolwenci szkół zawodowych półtora roku po szkole?

Absolwenci szkół zawodowych z 2023 r. mieli w I kwartale 2025 r. średnio od 4277 zł (branżowa szkoła I stopnia) do 6175 zł (szkoła policealna) przychodu miesięcznie, a absolwenci techników 4833 zł. W porównaniu z pierwszym kwartałem po szkole (IV kwartał 2023 r.) przychody absolwentów branżówek wzrosły o 47,3%, a techników o 41,5% (wyliczenia redakcji), bo coraz więcej z nich przeszło na pełny etat.

Zawód ważniejszy niż szyld szkoły

Różnica między najlepiej i najgorzej opłacanym zawodem w obrębie jednego typu szkoły jest większa niż różnica między typami szkół. W branżówce I stopnia elektryk miał średnio 4977 zł, a fryzjer 3424 zł, czyli 1553 zł mniej. Między technikum a branżówką różnica wynosiła średnio 556 zł. Ośmioklasista, który wybiera kierunek „elektryk” w branżówce, może po półtora roku zarabiać więcej niż absolwent technikum hotelarskiego.

Typ szkoły Najwyżej opłacany zawód (I kw. 2025) Najniżej opłacany zawód (I kw. 2025) Rozpiętość Najlepszy zawód na liście MEN dla podlaskiego?
Branżowa I stopnia elektryk – 4977 zł fryzjer – 3424 zł 1553 zł (+45,4%) tak, szczególnie istotne zapotrzebowanie
Technikum technik elektryk – 5841 zł technik hotelarstwa – 4261 zł 1580 zł (+37,1%) tak, szczególnie istotne zapotrzebowanie
Branżowa II stopnia technik mechanik – 6435 zł technik usług fryzjerskich – 3855 zł 2580 zł (+66,9%) tak, szczególnie istotne zapotrzebowanie
Szkoła policealna opiekun medyczny – 6901 zł – – tak, istotne zapotrzebowanie
Tabela 2. Ten sam typ szkoły, różne zarobki: najwyżej i najniżej opłacane zawody spośród dziesięciu najpopularniejszych w danym typie szkoły. Dane: IBE-PIB, Monitoring karier absolwentów, edycja 2025 (absolwenci 2023); Obwieszczenie Ministra Edukacji z 22 stycznia 2026 r. (M.P. 2026 poz. 146); rozpiętość i zestawienie z listą MEN: redakcja. Rozpiętość liczona względem zawodu najniżej opłacanego.

 

W branżówce I stopnia najniższe bezrobocie wśród absolwentów, 8% w grudniu 2024 r., mieli elektrycy, ślusarze i elektromechanicy pojazdów samochodowych. Wszystkie trzy zawody są na liście zapotrzebowania dla województwa podlaskiego. Więcej o wyborze zawodu, który daje pracę bez studiów, piszemy w tekście o dobrze płatnych zawodach bez studiów, a o pierwszych miesiącach po szkole w poradniku pierwsza praca po szkole.

Czy dyplom zawodowy podnosi pensję?

Dyplom zawodowy wyraźnie zwiększa szansę na pracę, a w technikum także zarobki. Według raportu IBE z lutego 2024 r. o absolwentach z 2021 r. dyplom zdobyło 56% absolwentów branżówek I stopnia i 69% absolwentów techników. Pół roku po szkole pracowało 60% absolwentów techników z dyplomem i 53% bez egzaminu, a po półtora roku odpowiednio 68% i 61%. W branżówce przewaga osób z dyplomem wzrosła z 5 do 8 pkt proc.

Przy zarobkach wyniki są mniej jednoznaczne. Absolwenci z dyplomem zarabiali średnio o ok. 7% (technikum) i ok. 10% (branżówka) więcej, ale po uwzględnieniu płci, wieku i doświadczenia zawodowego związek dyplomu z wysokością zarobków IBE potwierdziło tylko dla techników. W branżówce dyplom pomaga znaleźć pracę, ale sam z siebie nie podnosi stawki.

Jak często uczniowie zdają egzamin zawodowy?

Na Podlasiu w 2025 r. egzamin zawodowy zdało 80,6% osób, które przystąpiły do obu jego części: 76,1% w sesji zimowej i 83,1% w letniej (Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży, sprawozdanie z grudnia 2025 r.). Do obu części podeszło 12 911 osób, a certyfikat kwalifikacji zawodowej dostało 10 401. Część pisemną zdało 90,1% zdających, więc o wyniku decyduje głównie część praktyczna, w której trzeba zdobyć co najmniej 75% punktów (w pisemnej wystarczy 50%).

Branża Przykładowe zawody Przystąpili do obu części Otrzymali certyfikat Zdawalność Różnica do średniej (pkt proc.)
mechaniczna technik mechanik, mechanik-monter maszyn 284 256 90,1% +9,5
opieki zdrowotnej opiekun medyczny 1048 937 89,4% +8,8
budowlana technik budownictwa, murarz-tynkarz 656 568 86,6% +6,0
motoryzacyjna mechanik pojazdów samochodowych 606 520 85,8% +5,2
hotelarsko-gastronomiczno-turystyczna kucharz, technik hotelarstwa 1496 1250 83,6% +3,0
elektroniczno-mechatroniczna technik mechatronik, elektronik 379 314 82,8% +2,2
rolno-hodowlana technik rolnik, technik agrobiznesu 1767 1455 82,3% +1,7
fryzjersko-kosmetyczna fryzjer, technik usług kosmetycznych 733 561 76,5% -4,1
elektroenergetyczna elektryk, technik elektryk 407 293 72,0% -8,6
teleinformatyczna technik informatyk, technik programista 1653 1100 66,5% -14,1
Wszystkie branże – 12911 10401 80,6% 0
Tabela 3. Zdawalność egzaminu zawodowego (formuła 2019) w województwie podlaskim w 2025 r. w wybranych branżach, sesje zimowa i letnia łącznie. Zdawalność = odsetek osób, które przystąpiły do obu części egzaminu i otrzymały certyfikat kwalifikacji zawodowej; obejmuje uczniów, absolwentów i kursantów. Dane: Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży, sprawozdanie z egzaminu zawodowego w 2025 r.; zsumowanie sesji i różnice: redakcja. Przykładowe zawody: dobór redakcji.

 

Najsłabiej wypadły branże, do których prowadzą zawody poszukiwane na Podlasiu: elektroenergetyczna (72,0%, m.in. elektryk i technik elektryk) i teleinformatyczna (66,5%, m.in. technik informatyk). Najlepiej zdawali kształcący się w branży mechanicznej (90,1%) i opieki zdrowotnej (89,4%). Między powiatami różnica przekracza 20 pkt proc.: od 86,7% w kolneńskim i 85,5% w sejneńskim do 69,3% w siemiatyckim i 64,6% w suwalskim, przy 79,8% w Białymstoku, 79,1% w Łomży i 84,4% w Suwałkach (wyliczenia redakcji z obu sesji). W powiatach z jedną lub dwiema szkołami zawodowymi na wynik mocno wpływa pojedyncza placówka, więc lepiej porównywać konkretne szkoły niż powiaty.

Sprawozdanie OKE w Łomży nie rozdziela wyników uczniów i kursantów. Tam, gdzie takie dane są, uczniowie zdają wyraźnie rzadziej niż dorośli na kwalifikacyjnych kursach zawodowych: w 2025 r. w województwie mazowieckim zdało 72,69% uczniów w sesji zimowej i 79,29% w letniej, wobec 91,54% i 93,82% kursantów, a w świętokrzyskim 73,12% i 80,26% uczniów wobec 93,21% i 96,10% kursantów. Dyplom zawodowy dostaje osoba, która ma certyfikaty ze wszystkich kwalifikacji w zawodzie i odpowiednie wykształcenie.

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży publikuje też zestawienia wyników dla każdej szkoły w regionie. Przed wyborem szkoły warto porównać wynik konkretnej placówki w wybranym zawodzie ze średnią regionu: szkoła z wynikiem wyraźnie niższym gorzej przygotowuje do zawodu, nawet jeśli ma dobrą opinię. Jak zdać egzamin jako dorosły, bez chodzenia do szkoły, wyjaśniamy w poradniku o egzaminie zawodowym dla dorosłych.

Jakie zawody są potrzebne na Podlasiu według prognozy MEN na 2026 r.?

Na Podlasiu w 2026 r. szczególnie istotne zapotrzebowanie dotyczy 36 zawodów: 34 z listy krajowej oraz dwóch dodanych tylko dla regionu, technika agrobiznesu i technika technologii żywności. Listę ogłosił Minister Edukacji w obwieszczeniu z 22 stycznia 2026 r. (Monitor Polski 2026 poz. 146) na podstawie art. 46b ustawy Prawo oświatowe. Prognozę na kolejny rok minister ogłasza do 1 lutego.

  • Elektryczność i energetyka: elektryk, technik elektryk, elektromechanik, technik energetyk, technik elektromobilności.
  • Mechanika, automatyka i spawanie: mechatronik, technik mechatronik, automatyk, technik automatyk, technik robotyk, mechanik-monter maszyn i urządzeń, technik mechanik, operator obrabiarek skrawających, technik spawalnictwa.
  • Budownictwo: betoniarz-zbrojarz, cieśla, dekarz, technik dekarstwa, monter konstrukcji budowlanych, monter stolarki budowlanej, technik montażu i automatyki stolarki budowlanej, monter izolacji przemysłowych, technik izolacji przemysłowych.
  • Kolej: monter nawierzchni kolejowej, technik automatyk sterowania ruchem kolejowym, technik elektroenergetyk transportu szynowego, technik transportu kolejowego.
  • Drogi, transport i maszyny: technik budowy dróg, operator maszyn i urządzeń do robót ziemnych i drogowych, kierowca mechanik.
  • Odpady i środowisko: operator maszyn i urządzeń w gospodarce odpadami, technik gospodarki odpadami.
  • Opieka, nieruchomości, rolnictwo i żywność: opiekun w domu pomocy społecznej, technik gospodarki nieruchomościami, technik agrobiznesu (tylko lista podlaska), technik technologii żywności (tylko lista podlaska).

Na liście krajowej po raz pierwszy znalazł się technik gospodarki nieruchomościami. Dominują zawody elektryczne, mechaniczne i budowlane, co pokrywa się z inwestycjami w sieci energetyczne, kolej i drogi.

Zawody o istotnym zapotrzebowaniu

Druga, szersza grupa to zawody o istotnym zapotrzebowaniu na podlaskim rynku pracy. Należą do niej m.in. kucharz, cukiernik, piekarz, przetwórca mięsa, mechanik pojazdów samochodowych, elektromechanik pojazdów samochodowych, lakiernik samochodowy, mechanik-operator pojazdów i maszyn rolniczych, murarz-tynkarz, stolarz, ślusarz, rolnik, opiekun medyczny, opiekun osoby starszej, opiekunka dziecięca, technik informatyk, technik budownictwa, technik BHP, technik hotelarstwa i technik inżynierii sanitarnej.

Po co szkole ta lista?

Prognoza MEN służy przede wszystkim samorządom i szkołom do planowania, jakie klasy otworzyć. Kształcenie w zawodach o szczególnie istotnym zapotrzebowaniu jest wyżej finansowane z subwencji oświatowej, więc szkoły chętniej je uruchamiają i lepiej wyposażają pracownie. Dla ucznia lista jest wskazówką, że pracodawcy w regionie będą szukać takich absolwentów, ale nie gwarancją pracy ani wysokiej pensji.

Podwójny sygnał z rynku

Zawody, które są jednocześnie na podlaskiej liście MEN i w grupach deficytowych Barometru zawodów na 2026 r. dla województwa podlaskiego:

  • Elektryk i technik elektryk – w Barometrze: elektrycy i energetycy.
  • Operator maszyn i urządzeń do robót ziemnych i drogowych – w Barometrze: operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych.
  • Technik spawalnictwa – w Barometrze: spawacze.
  • Kierowca mechanik – w Barometrze: kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych.

Zestawienie redakcji. Grupy Barometru nie pokrywają się 1:1 z zawodami szkolnymi. Prognoza MEN dotyczy szkół, a Barometr rynku pracy dorosłych.

Co pokazuje diagnoza kształcenia zawodowego na Podlasiu w 2026 r.?

Niezależne zestawienie danych publicznych, przygotowane przez redakcję Uczciwie o Pracy, pokazuje, że kształcenie zawodowe na Podlasiu ma stabilnego odbiorcę na rynku pracy, ale nie wszystkie zawody, na które jest popyt, dobrze płacą. Poniższe akapity można cytować osobno: każdy podaje instytucję i datę danych.

Ilu uczniów wybiera zawód?

W roku szkolnym 2024/2025 w Polsce w technikach uczyło się 687,7 tys. uczniów w 1848 szkołach, w branżowych szkołach I stopnia 212,4 tys. w 1697 szkołach, a w liceach ogólnokształcących 863,2 tys. w 3181 szkołach (GUS, „Oświata i wychowanie w roku szkolnym 2024/2025”, październik 2025 r.). Szkoły zawodowe dla młodzieży, czyli technika i branżówki I stopnia, kształciły więc 900,1 tys. uczniów, więcej niż licea (wyliczenie redakcji). Branżowych szkół II stopnia było 252, a szkół policealnych 1215.

Czy absolwenci szkół zawodowych znajdą pracę na Podlasiu?

Barometr zawodów 2026 dla województwa podlaskiego, przygotowany z udziałem ekspertów powiatowych urzędów pracy i opublikowany przez Wojewódzki Urząd Pracy w Białymstoku, wskazuje 12 grup zawodów deficytowych, 154 zrównoważone i żadnej nadwyżkowej. Wśród deficytowych są zawody, do których prowadzą szkoły branżowe: elektrycy i energetycy, spawacze, kierowcy samochodów ciężarowych, magazynierzy oraz operatorzy sprzętu do robót ziemnych. Na liście są też nauczyciele praktycznej nauki zawodu i przedmiotów zawodowych, czyli brakuje osób, które mogłyby uczyć zawodu. Szerzej opisujemy to w tekście o rynku pracy na Podlasiu.

Gdzie system się rozjeżdża?

Popyt na zawód nie oznacza wysokiej pensji. Technik hotelarstwa jest na podlaskiej liście zawodów o istotnym zapotrzebowaniu (obwieszczenie MEN z 22 stycznia 2026 r.), a jednocześnie jego absolwenci mieli najniższy przychód wśród dziesięciu najpopularniejszych zawodów technikum: 4261 zł w I kwartale 2025 r. (IBE-PIB). Odwrotnie jest z elektrykiem i technikiem elektrykiem: są na liście szczególnie istotnego zapotrzebowania, w Barometrze jako zawód deficytowy i w czołówce przychodów absolwentów w swoim typie szkoły (zestawienie redakcji). Ma to jednak swoją cenę: w branży elektroenergetycznej certyfikat kwalifikacji zdobyło w 2025 r. 72,0% zdających na Podlasiu, o 8,6 pkt proc. mniej niż średnio w regionie (OKE w Łomży), więc szkoła z dobrą zdawalnością w tym zawodzie jest szczególnie cenna.

Co się zmienia od 1 września 2026 r.?

Od 1 września 2026 r. szkoły mogą uczyć w nowych zawodach, m.in. technik cyberbezpieczeństwa, technik optoelektroniki, monter optoelektroniki, technik optyki okularowej, agroogrodnik, technik agroogrodnictwa, technik architektury krajobrazu i arborystyki oraz ogrodnik terenów zieleni. Wprowadziło je rozporządzenie Ministra Edukacji z 20 marca 2026 r. (Dz.U. 2026 poz. 404), które przeniosło też zawód florysta ze szkoły policealnej do branżowej szkoły I stopnia. Zawód mechanik precyzyjny zniknie z klasyfikacji 1 września 2028 r. Od tego samego roku szkolnego obowiązują też nowe podstawy programowe w części branż, m.in. ogrodniczej, teleinformatycznej, opieki zdrowotnej i transportu drogowego.

Infografika: pięć ścieżek po 8 klasie - lata nauki, odsetek pracujących w grudniu 2024 roku i średni przychód absolwentów z 2023 roku w I kwartale 2025 roku oraz zawody z podwójnym sygnałem popytu na Podlasiu
Ryc. 1. Pięć dróg po 8 klasie: czas nauki, praca i przychody absolwentów. Dane: IBE-PIB, Monitoring karier absolwentów, edycja 2025; prognoza MEN na 2026 r.; Barometr zawodów 2026; opracowanie: redakcja Uczciwie o Pracy.

 

Czy po szkole branżowej można zdać maturę i pójść na studia?

Tak. Po branżowej szkole I stopnia można przez 2 lata uczyć się w branżowej szkole II stopnia, która daje kwalifikacje technika i prawo do matury, albo pójść do liceum dla dorosłych. Absolwenci branżówek II stopnia z 2023 r. mieli w I kwartale 2025 r. średnio 5060 zł przychodu miesięcznie, więcej niż absolwenci techników i branżówek I stopnia (IBE-PIB). Ok. połowy z nich tylko pracowało, bo do szkoły II stopnia trafiają często osoby, które już mają zawód i pracę.

Matura po branżówce bywa jednak trudna. W 2026 r. zdało ją tylko 15,4% absolwentów branżowych szkół II stopnia, którzy do niej podeszli (CKE). Kto po branżówce planuje studia, powinien liczyć się z dodatkową nauką przedmiotów maturalnych albo z liceum dla dorosłych. Organizację branżówek I i II stopnia opisujemy w tekście szkoła branżowa I i II stopnia krok po kroku.

Technikum daje dwa dokumenty naraz: świadectwo dojrzałości i dyplom zawodowy. W 2026 r. maturę zdało 71,3% absolwentów techników. Po technikum można iść na każde studia, a pokrewny kierunek, np. elektrotechnika po technikum elektrycznym, bywa łatwiejszy, bo część materiału uczeń już zna.

Jak wybrać szkołę zawodową, żeby po niej była praca?

Szkołę zawodową najlepiej wybierać w odwrotnej kolejności niż zwykle: najpierw zawód z popytem w regionie i dobrymi zarobkami absolwentów, potem konkretną szkołę z dobrą zdawalnością egzaminów i praktykami u pracodawców. Poniższe kroki zajmą kilka wieczorów, a dotyczą decyzji na 3-5 lat.

  1. Sprawdź zawód na liście MEN dla podlaskiego. Zawód z kategorii „szczególnie istotne zapotrzebowanie” oznacza, że pracodawcy w regionie będą szukać takich absolwentów, a szkoła dostaje na to kształcenie więcej pieniędzy.
  2. Sprawdź, ile zarabiają absolwenci tego zawodu. W raporcie z monitoringu karier IBE-PIB znajdziesz przychody absolwentów najpopularniejszych zawodów półtora roku po szkole. Porównaj je z Tabelą 2.
  3. Zapytaj o zdawalność egzaminu zawodowego w szkole. Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży publikuje wyniki egzaminu zawodowego w podziale na szkoły. Średnia w regionie w 2025 r. wyniosła 80,6%, a wynik wyraźnie niższy w wybranym zawodzie to sygnał ostrzegawczy.
  4. Zapytaj o praktyki u pracodawców. Dowiedz się, z którymi firmami szkoła współpracuje i czy uczeń może się uczyć zawodu jako młodociany pracownik z wynagrodzeniem.
  5. Zapytaj o raport szkolny z monitoringu karier. Szkoły co roku dostają raport o losach swoich absolwentów. Zapytaj, ilu absolwentów pracuje lub studiuje i czy w urzędzie pracy rejestruje się ich więcej niż średnio.
  6. Policz czas i koszt dojazdu. Przez 4-5 lat codzienny dojazd zajmie setki godzin. Lepsza szkoła 40 km dalej opłaca się tylko wtedy, gdy różnica w wynikach jest wyraźna.
  7. Zaplanuj wariant awaryjny. Jeśli zawód nie przypadnie do gustu, zmienisz go przez kwalifikacyjny kurs zawodowy albo szkołę policealną, a po branżówce zdobędziesz maturę w szkole II stopnia.

Przy kroku 4 przyda się tekst o nauce zawodu u pracodawcy. Jeśli wybór jest trudny, warto umówić się z doradcą: doradca zawodowy pomoże wybrać kierunek, a w szkołach podstawowych takie zajęcia są obowiązkowe. Plan B na dorosłe życie to kwalifikacyjne kursy zawodowe (KKZ), które dają te same kwalifikacje co szkoła. Pełny przegląd zawodów znajdziesz w naszym przewodniku po zawodach.

Pięć pytań na dzień otwarty

  1. Ile procent uczniów zdało w ostatniej sesji egzamin zawodowy w tym zawodzie? Średnia w regionie w 2025 r. to 80,6%, w branży elektroenergetycznej 72,0%, a w teleinformatycznej 66,5%.
  2. Ile procent absolwentów zdało maturę w ostatnich dwóch latach? Średnia dla techników w 2026 r. to 71,3%.
  3. U jakich pracodawców uczniowie mają praktyki i czy ktoś po nich dostał pracę?
  4. Co pokazał ostatni raport szkoły z monitoringu karier absolwentów: ilu pracuje, ilu się uczy, ilu jest w urzędzie pracy?
  5. Czy pracownie mają sprzęt, na którym zdaje się egzamin praktyczny, czy uczniowie zobaczą go dopiero na egzaminie?

Karta wyboru szkoły po 8 klasie – Podlasie 2026/2027 (PDF, 2 strony)

Tabela do porównania trzech wybranych szkół, lista 36 zawodów z prognozy MEN dla województwa podlaskiego i pytania na dzień otwarty. Do wydruku przed rekrutacją.

Pobierz kartę wyboru szkoły

O co najczęściej pytają rodzice i uczniowie przed wyborem szkoły?

Co jest lepsze: liceum czy technikum?

Wybór zależy od planu na czas po maturze. Absolwenci techników z 2023 r. mieli w I kwartale 2025 r. średnio 4833 zł przychodu miesięcznie, a absolwenci liceów 4186 zł, ale 88% licealistów jeszcze się uczyło. Technikum daje maturę i zawód, liceum lepiej przygotowuje do matury: w 2026 r. zdało ją 85,9% absolwentów liceów i 71,3% absolwentów techników.

Czy po szkole branżowej I stopnia można iść na studia?

Tak. Po branżowej szkole I stopnia można przez 2 lata uczyć się w branżowej szkole II stopnia, która daje tytuł technika i prawo do matury, albo pójść do liceum dla dorosłych. Absolwenci branżowych szkół II stopnia z 2023 r. mieli w I kwartale 2025 r. średnio 5060 zł przychodu miesięcznie.

Ile zarabia absolwent technikum?

Absolwenci techników z 2023 r. mieli w I kwartale 2025 r. średnio 4833 zł przychodu miesięcznie według monitoringu karier IBE-PIB. W dziesięciu najpopularniejszych zawodach było to od 4261 zł (technik hotelarstwa) do 5841 zł (technik elektryk). Kwoty nie są przeliczone na pełny etat.

Ile lat trwa technikum po 8 klasie?

Technikum trwa 5 lat. Branżowa szkoła I stopnia trwa 3 lata, branżowa szkoła II stopnia 2 lata, a liceum ogólnokształcące 4 lata.

Jakie zawody są najbardziej potrzebne na Podlasiu?

Prognoza Ministra Edukacji na 2026 r. wskazuje w województwie podlaskim 36 zawodów o szczególnie istotnym zapotrzebowaniu, m.in. elektryka, technika mechatronika, technika spawalnictwa, operatora maszyn do robót ziemnych i drogowych, technika agrobiznesu oraz technika technologii żywności.

Czy dyplom zawodowy ma znaczenie przy szukaniu pracy?

Tak. Według IBE absolwenci techników z 2021 r. z dyplomem zawodowym pół roku po szkole pracowali częściej niż ci bez egzaminu (60% wobec 53%), a po półtora roku 68% wobec 61%. W technikum dyplom wiązał się też z wyższymi zarobkami.

Ilu uczniów zdaje egzamin zawodowy na Podlasiu?

W 2025 r. w województwie podlaskim egzamin zawodowy zdało 80,6% osób, które przystąpiły do obu części: 76,1% w sesji zimowej i 83,1% w letniej. Najwyższą zdawalność miała branża mechaniczna (90,1%), a najniższą wśród dużych branż teleinformatyczna (66,5%), według Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży.

Czy po technikum jest matura?

Tak. Uczeń technikum może przystąpić do matury w ostatniej klasie. W 2026 r. maturę zdało 71,3% absolwentów techników, którzy do niej podeszli.

Skąd pochodzą dane w tym zestawieniu?

Przychody i losy absolwentów pochodzą z monitoringu karier absolwentów, który IBE-PIB prowadzi na zlecenie Ministerstwa Edukacji co roku. Prognozę zapotrzebowania na zawody minister ogłasza do 1 lutego, wyniki matury CKE podaje w lipcu, wyniki egzaminu zawodowego okręgowe komisje egzaminacyjne w kwietniu i sierpniu, a GUS dane o szkołach pod koniec października. Wyliczenia różnic, udziałów i zestawienia list wykonała redakcja. Serwis Uczciwie o Pracy nie jest szkołą, kuratorium ani urzędem pracy.

Ostatnia aktualizacja: 31 października 2026 r.

  • Obwieszczenie Ministra Edukacji z 22 stycznia 2026 r. w sprawie prognozy zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy, M.P. 2026 poz. 146.
  • Zielona Linia, „Zawody szkolnictwa branżowego o szczególnym zapotrzebowaniu w 2026 r. – prognoza”, marzec 2026 r.
  • Ministerstwo Edukacji, IBE-PIB, „Monitoring karier absolwentów publicznych i niepublicznych szkół ponadpodstawowych, edycja 2025 – raport ogólnopolski”, listopad 2025 r.
  • Instytut Badań Edukacyjnych, „Znaczenie dyplomu zawodowego dla rozwoju wczesnych karier zawodowych absolwentów branżowych szkół I stopnia i techników”, luty 2024 r.
  • Centralna Komisja Egzaminacyjna, wyniki egzaminu maturalnego 2026, 8 lipca 2026 r.
  • Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Warszawie, „Sprawozdanie z osiągnięć zdających egzamin zawodowy w 2025 roku”.
  • Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łodzi, sprawozdanie z egzaminu zawodowego w 2025 r., województwo świętokrzyskie.
  • Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży, „Sprawozdanie z egzaminu zawodowego (formuła 2019) przeprowadzonego w 2025 roku w województwie podlaskim”, grudzień 2025 r.
  • Wojewódzki Urząd Pracy w Białymstoku, „Barometr zawodów 2026. Raport podsumowujący badanie w województwie podlaskim”.
  • Główny Urząd Statystyczny, „Oświata i wychowanie w roku szkolnym 2024/2025”.
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji z 20 marca 2026 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ogólnych celów i zadań kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego, Dz.U. 2026 poz. 404.
  • Ustawa z 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe, Dz.U. 2025 poz. 1043 ze zm.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *